Co je lipedém?

Co je lipedém?

Lipedém je chronické onemocnění, které se vyznačuje nepřiměřeným rozložením podkožního tuku doprovázené bolestí, pocitem těžkosti a nepohodlí. Neúměrný nárůst tuku se vyskytuje nejčastěji v nohách a někdy také v pažích. To je důležitým příznakem této nemoci. Je také důležité odlišit lipedém od obezity, protože lipedém je často nesprávně diagnostikován jako obezita a špatně léčen. Mnoho pacientů zkouší „dietu a cvičení“, ale díky jo-jo efektu opět přibývají na váze.

Zatímco v případě lipedému lze pozorovat nesoulad poměru pasu k výšce/pasu k bokům, u pacientů s obezitou dochází ke zvýšení BMI. Na rozdíl od tradičního pohledu se nyní odborníci shodují, že lipedém obvykle není progresivní.

Obezita je však často progresivní. Pokud je obezita progresivní, lipedém se může zhoršit.

Jak se chovat při lipedému 

Lipedém je chronický stav, který vyžaduje individuální celostní léčebný přístup zaměřující se na potřeby pacienta a jeho každodenní fungování. Sebekontrola je také velmi důležitá.

Důležitými základními kameny léčby lipedému jsou péče o pokožku, její ochrana a kompresní terapie. Kromě toho musí být do každodenního života začleněna pravidelná cvičení, která jsou pro daného pacienta nejvhodnější.

Pomáhá také relaxace (jóga, trénink všímavosti) a psychoterapie. Liposukce je vhodná pouze pro některé skupiny pacientů.

Optimalizace zdravotního stavu, vyhýbání se rizikovým faktorům a kontinuální léčba jsou zásadní pro zvládnutí lipedému.

Jak mohou produkty JOBST pomoci

Zrušit filtr
1- z produktů