Diagnostika lymfatických a žilních chorob

Jobst CZ>Diagnóza>Diagnóza>Diagnostika lymfatických a žilních chorob

Diagnostika lymfatických a žilních chorob

Lymfatická a žilní onemocnění jsou skupina stavů charakterizovaných narušeným lymfatickým nebo žilním systémem (nebo jejich kombinací), které obvykle vedou k otokům. Existuje mnoho různých příčin otoků a úspěšná léčba závisí na správné diagnóze.

Diagnóza lymfatických a žilních onemocnění vyžaduje komplexní lékařské posouzení, aby bylo zajištěno, že budou správně identifikovány základní problémy a budou vyloučeny další možné příčiny. Toto lékařské posouzení vyplní lékař nebo odborník se zkušenostmi s lymfatickými a žilními chorobami. Diagnóza je stanovena na základě anamnézy a fyzického vyšetření. Při vyšetřování možných dědičných lymfatických nebo žilních onemocnění lze rovněž prozkoumat rodinnou anamnézu. Pokud je zapotřebí pro vyšetření  získat další informace, může být požadováno speciální zobrazování. To může zahrnovat:

  • Zobrazování magnetickou rezonancí (MRI)
  • Počítačová tomografie (CT)
  • Ultrazvuk (USA)
  • Lymfoscintigrafie
  • Indokyaninová zeleň (ICG)

Další specializovaná vyšetření mohou zahrnovat genetické testování (pokud existuje podezření na primární lymfedém), speciální vaskulární zobrazování nebo krevní testy (k vyloučení dalších stavů).

Jakmile bude zjištěna příčina otoku, budou prozkoumány možnosti léčby. Pokud je potvrzeno základní lymfatické nebo žilní onemocnění, může být podle potřeby a pro zahájení léčby doporučena návštěva u lékaře specializující se na lymfodémy nebo u zkušeného zdravotního odborníka. Viz také, Co je lymfedém, Jak nosit kompresní punčochy

Jak mohou produkty JOBST pomoci

Zrušit filtr
1- z produktů