Chronické žilní onemocnění (CVD) je chronický stav způsobený žílami, které jsou nemocné nebo abnormální.
Je to velmi časté onemocnění s postupující závažností. Časné příznaky chronického žilního onemocnění jsou pocit otoku a tíhy, nejčastěji na nohou. Pokud onemocnění postupuje, mohou se vyskytnout křečové žíly. Pokud se křečové žíly neléčí, mohou se zvětšit a zhoršit. Výsledkem bude zhoršení příznaků, např. podráždění, otoky a bolestivé vyrážky.
Silné shromažďování krve v žilách zpomaluje návrat krve do srdce. To může vést ke stavu, který může způsobit hlubokou žilní trombózu a plicní embolii. Dalším možným důsledkem je chronická žilní nedostatečnost (CVI), která vede ke změnám kůže a rozvoji žilních bércových vředů (VLU).
Jednotky VLU mají velký dopad na každodenní život, mohou být bolestivé, takže může dojít ke snížení pracovní schopnosti.
Bez řádného zacházení mohou tyto potenciální důsledky chronického žilního onemocnění vést k prodloužené invaliditě a mít významný socioekonomický dopad a významnou psychosociální morbiditu.
Vzhledem k možné závažnosti chronického žilního onemocnění je velmi důležité být včas a správně diagnostikován. Problém nezmizí a čím dříve bude diagnostikován a léčen, tím větší bude šance na prevenci závažných komplikací.
Existuje několik postupů, které lze k léčbě KVO použít samostatně nebo v kombinaci.
Zejména kompresní terapie je považována za základní kámen léčby chronického žilního onemocnění. Kompresní obvazy a punčochy jemně stlačí nohy a pomáhají zlepšit průtok krve v žilách tím, že zabraňují zpětnému toku krve. V některých případech však nelze použít kompresní terapii a je nutná žilní chirurgie.