Komprese během těhotenství

Krevní sraženiny během těhotenství: příčiny  & prevence

Mít dítě je jednou z nejvýznamnějších událostí v životě ženy, ale těhotenství také přináší řadu změn, které možná nečekáte. Jedním z příkladů je zvýšené riziko vzniku krevních sraženin (trombóza) a hluboké žilní trombózy (DVT).

Pokud není trombóza během těhotenství řádně vyřešena, může být velmi škodlivá pro Vaše zdraví, protože část sraženiny se může odlomit a způsobit vážnější problémy, jako je plicní embolie (PE) nebo cévní mozková příhoda. Toto riziko samozřejmě také představuje nebezpečí pro Vaše dítě. Krevním sraženinám a hluboké žilní trombóze se však dá velmi dobře předcházet: čtěte dále, abyste zjistili příčiny a rizikové faktory i to, jak můžete snížit riziko hluboké žilní trombózy v důsledku protrombotických změn během těhotenství.

Příčiny & rizikové faktory: souvislost mezi DVT a těhotenstvím

Klíčovým spojením mezi trombózou a těhotenstvím je, že Vaše krev je náchylnější ke srážení, protože se Vaše tělo připravuje na minimalizaci ztráty krve během narození dítěte. Těhotné ženy mohou také později v těhotenství zaznamenat menší průtok krve do nohou, protože rostoucí dítě tlačí na cévy kolem pánve. Navíc další váha a rozšířená děloha vyvíjejí tlak na žíly nohou. Výsledkem je, že mnoho těhotných žen pociťuje unavené a oteklé nohy a zvyšuje se riziko vzniku trombózy.

Abychom byli ostražití před potenciálem vzniku krevních sraženin během těhotenství, je důležité si uvědomit následující rizikové faktory:

  • Rodinná anamnéza, tj. genetická predispozice.
  • Osobní anamnéza, zvláště pokud jste v minulosti měli krevní sraženiny, například po operaci, ale faktorem mohou být i jiné zdravotní stavy (např. srdeční onemocnění nebo cukrovka).
  • Obezita.
  • Cestování na dlouhé vzdálenosti nebo jinak dlouhá období nečinnosti.
  • Porod císařským řezem může také zvýšit Vaše riziko.

Prevence & léčba: co můžete dělat s DVT v těhotenství

Dobrá prevence je vždy založena na tom, že si dobře uvědomujete rizikové faktory a jednáte podle toho. Především je vždy vhodné poradit se s lékařem, pokud si myslíte, že byste mohla být během těhotenství náchylná k žilním problémům nebo tvorbě krevních sraženin kvůli osobní nebo rodinné anamnéze. Pokud se u Vás začnou objevovat žilní problémy, lékař Vám také doporučí nejlepší postup léčby – často to zahrnuje předepisování antikoagulancia a kompresní terapie.

Existuje také několik kroků, které můžete podniknout, abyste snížili riziko vzniku krevních sraženin během těhotenství. Účinné způsoby, jak snížit riziko, jsou faktory životního stylu, jako je pravidelné cvičení (je-li povoleno lékařem), zdravá strava a ukončení kouření. Pokud se vydáváte na dlouhou cestu, vstávejte a natahujte nohy tak často, jak jen můžete. Kromě toho může být vysoce účinnou metodou prevence během těhotenství nošení speciálních kompresních punčoch JOBST.

Tyto oděvy jsou speciálně přizpůsobeny potřebám těhotných žen a mohou pomoci snížit riziko trombózy tlakem na nohy a chodidla a podporovat zdravé prokrvení srdce.

to by Vás mohlo také zajímat