Kompresní terapie: klíčová fakta a výhody

Klíčová fakta o kompresní terapii

Kompresní terapie hraje ústřední roli v léčbě žilního edému a lymfatických poruch. Slouží dvěma hlavním účelům: snížit otok způsobený filtrací tekutin v tkáních a snížit žilní reflux a žilní hypertenzi. Termín „komprese“ označuje mechanický tlak vyvíjený z vnějšku na kůži a tkáň. K aplikaci tohoto tlaku na postiženou končetinu se používají speciální lékařské kompresní punčochy a obvazy. Oprava tkáně u ran žilního původu může být také zlepšena kompresí snížením žilního tlaku a tkáně jsou poté méně namáhány a mohou být lépe zásobovány živinami, jako je kyslík. Rány čistě žilního původu lze také zvládnout kompresivní terapií.

Jak mi může kompresní léčba pomoci s mým žilním onemocněním?

Kompresní terapie pro nohy znamená nosit speciální lékařské kompresní punčochy, které přicházejí v různých délkách a stylech, aby vyhovovaly různým žilním chorobám a individuálním potřebám. Proč tedy nosit kompresní punčochy? Protože pomáhají normalizovat průtok krve, znovu lépe uzavřít venózní chlopně a zmírnit typické problémy, jako jsou těžké nohy. Z tohoto důvodu mohou kompresní punčochy také pomoci snížit těžké, oteklé nohy během těhotenství nebo během dlouhého sezení či stání v práci. Kompresní terapie je také dobrým řešením pro lidi, kteří pravidelně podstupují dlouhé lety nebo cesty: kompresní punčochy na cesty jsou speciálně navrženy pro tento účel.

 

 

Lékařská komprese pro lymfedém

Kompresní řešení, jako jsou ta, která nabízí JOBST, jsou také důležitou součástí při léčbě lymfedému. Lymfedém je porucha lymfatického systému, při níž se lymfatická tekutina hromadí v tkáňovém prostoru a není schopna správně odtékat kvůli fyzickému poškození nebo abnormalitě lymfatického systému. To způsobuje otoky a nepohodlí v postižené končetině. Kompresní léčba vyvíjí tlak zvenčí na tkáň, zvyšuje intersticiální tlak a podporuje transport a regeneraci tekutin v lymfatickém systému. Tím je potlačeno hromadění tekutin, který pomáhá udržovat objem a tvar postižené části těla pacientů s lymfedémy.

Požádejte svého lékaře o další informace ohledně nošení kompresních punčoch. Rádi Vám poskytnou podrobné rady o aplikačních možnostech kompresních řešení a dalších výhodách kompresní terapie.

Fakt:

Tlak v žilách u kotníků je 7krát vyšší, když člověk stojí, než když leží.
Zdroj: Klinke: Physiologie, Stuttgart 2010

Jak mohou produkty JOBST pomoci

Zrušit filtr
1- z produktů